Džaiblogs Kakao.lv

jealousy

Mans vārds ir Kārlis.
Mans darbs ir Delfi.
Mans hobijs Kakao.
Šis ir mans blogs. Par visu.
Seko man @janitors

Mans Flickr
Par to kā Microsoft sačakarēja Skype
 2014-08-05

Šodien pienāca tā skumjā diena, kad Microsoft mākslīgi ierobežoja veco Skype versiju lietošanu uzspiežot jaunāko versiju. Konkrēti runa ir par diezgan vecām versijām, manā gadījumā 2.8, kas bija pēdējā vecā dizaina Skype versija Mac vidē. Pēc tās uzreiz sekoja lēciens uz 5. versiju, kas jau bija būtiski sačakarēta.

Daudzi droši vien nesaprot par ko es runāju, un man ir prieks par viņiem. Man, diemžēl, ir būtisks katrs sīkums, jo Skype ir absolūti neatņemams darba instruments, kas darbojas vienmēr darba laikā (lai kad tas būtu). Tāpēc man ir ļoti viegli pamanīt visus sīkumus, kas jaunajā versijā ir nepamatoti ieviesti vai izlaisti.

Viena no lielākajām bēdām 5. versijā bija tās izmērs - Skype logu nevarēja saspiest pietiekoši mazu. Kāpēc man to vajag mazu? Visi logi manā ekrānā ir ļoti rūpīgi izkārtoti. Tieši tā, lai darot jebko, es kontrolētu kas notiek pārējās aplikācijās. Ja es darbojos ar pārlūku, es kreisajā pusē redzu epasta sarakstu tieši tik daudz, lai pamanītu jaunos ziņojumus un saprastu no kā tie ir. Lai kurā logā es darbotos, neliela daļa no Skype vienmēr ir redzama - čatu saraksts ar jaunu ziņojumu indikatoriem un mazliet pati sarakste, lai uzmetot acis es nojaustu par ko ir runa.

Kādam tas noteikti liksies nebūtiski, bet man tas ietaupa saujiņu nervu un veselu kaudzi laika. Turklāt darba specifika ļoti bieži prasa zibenīgu reakciju, un katra lieka sekunde dod priekšroku konkurentiem.

Tomēr izrādās, ka izmērs pats par sevi nav liela bēda - logu var sastumt diezgan šauru (taču ne tuvu tik, cik vecajā versijā). Diemžēl lielu daļu laukuma aizņem interfeiss. Bezjēdzīgs interfeiss. Pirmkārt jau loga augšpusē ir milzīga josla ar manu vārdu un bildīti. Kāda velna pēc? Es pēkšņi būšu aizmirsis kā mani sauc? Meklēšanas lauks tur ir noderīgs, taču to mierīgi varēja ievietot divreiz šaurākā joslā.

Milzīgie aizņemtie laukumi turpinās pašā čatā - tā augšā ir milzīgs čata partnera vārds, bildīte un gigantiska poga “+” un videokamera vai klausule. Vai tiešām Skype baidās, ka es aizmirsīšu par iespēju sazvanīties? Var jau būt, jo es Skype nekad neizmantoju zvanīšanai.

Vēl trakāk ir vairākcilvēku čatā - šajā lielajā joslā milzu pogās tiek parādīti dalībnieku vārdi. Bet ne visi! Jo pogas ir tik lielas, ka visiem nepietiek vietas.

Un kas ir zem šīm divām milzu joslām? Viena maz josliņa ar pašu saraksti 10. izmēra fontā… (kuru, protams, var palielināt ar cmd++)

Bezjēdzīgā telpas aizņemšana turpinās arī sānu joslā. Lai gan vārdi ir pietiekoši sīkā fontā, tiem apkārt ir atstāta bezjēdzīga pelēka josla, kas liek vārdus apraut un aizstāt ar daudzpunktiem. Kāda velna pēc? Vecajā versijā tikpat plašā sānu joslā ietilpa krietni garāki vārdi.

Labi, tie visi ir vizuāli sīkumi - nepamatoti un kaitinoši gan, taču lielākā nelaime ir funkcionalitātes ierobežošana.

  1. Nevar mainīt čatu secību. Primāri tiek piedāvāta tikai Recent sadaļa, kur čati kārtojas pēc pēdējās aktivitātes. Ja čatus pievieno Favorites (paldies Švānam par padomu), tad čati tur secību nemaina, bet tie kārtojas alfabētiski. Kurā pasaulē tas ir loģiski?? Acīmredzot Microsoft pasaulē… Čatu secība man ir fantastiski nozīmīga. Pirmais ir kopējais redakcijas čats, tad ir foto lietu čats, tad aktuālais IT problēmu čats, tad citi būtiskākie kolēģi. Tas nekas, ka dažos čatos saruna notiek reizi nedēļā - tas nenozīmē, ka čats var “peldēt” Recent sarakstā. Gluži pretēji - man momentā ir jāredz, ka jauns ziņojums ir šajā konkrētajā čatā. Un to es redzu darot jebko, pat neskatoties virsū. Es zinu kurā vietā uz ekrāna sarkans punktiņš nozīmē nepieciešamību momentāni reaģēt. Protams, arī tagad es to ar laiku iemācīšos, taču tagad čatu secība ir kapitāli neloģiska, ja augšpusē sēž kāds mazāk nozīmīgs čats, tikai tāpēc, ka alfabētiski tas ir priekšā citiem…
  2. Rakstīšanas indikatoru rāda tikai konkrētā čata logā, nevis čatu sarakstā. Šis varbūt ir mazāk būtiski, taču ja es redzu, ka čatu sarakstā kāds konkrēts kolēģis sāk kaut ko rakstīt - bieži vien es jau zinu par ko būs runa un varu ātrāk reāģēt. Diemžēl nekā - jaunajā versijā rakstīšanas indikators ir tikai atvērtajā čata logā, kur tam ir būtiski mazāka vērtība.
  3. Čata logā nevar ievilkt (drag&drop) linku. Šis daudziem liksies pilnīgi neaktuāls, taču man tā ir ikdiena. Es to daru desmitiem reižu dienā. Sagrāb linku pārlūkā un iemet “kaut kur” čata logā. Nope, tikai ne jaunajā versijā. Tagad linku ievilkt var tikai rakstīšanas laukā. Tas, savukārt, nozīmē, ka nosūtīšanai ir vēl jāspiež Enter. Ja vecajā versijā es varēju vienkārši aizvilkt linku uz neaktīvu Skype logu un “nomest”, tad tagad man ir jāvelk precīzi uz teksta ievades lauku, jāieklikšķina tajā un jānospiež Enter. Pareiziniet to ar 50 katru dienu un ātri vien sapratīsiet kāpēc es šodien strauji nosirmoju.
  4. Tas pats attiecas uz linku ievilkšanu neatvērtā čatā. Vecajā versijā es vienkārši ievilku linku virs (neaktīva) Skype loga uz attiecīgā vārda. Viss! Links nosūtīts! Man nav ne jāatver konkrētais čats, ne jāspaida Enter. Tagad - aktivizē Skype, atver čatu, ievelc linku, spied Enter…

Es saprotu, ka visam ir jāattīstās un ir absurdi pārāk ilgi uzturēt vecas aplikāciju versijas. Es vienmēr esmu pirmais, kurš izmēģinās jaunākās versijas un iestāsies par to, ka jābeidz nūģoties ar “veco labo” un ātrāk jāmācās apgūt jauno. Taču ja jaunais absolūti nepamatoti degradē funkcionalitāti, tas vienkārši stulbi. Protams, mūsdienu Skype būtība ir skaistos HD attēlos ļaut vecmāmiņām sazvanīties ar mazbērniem ārzemēs, taču tas nebūt nenozīmē, ka jāsabojā pārējais.

Man nekad nav īsti gribējies nopietni lietot to diemžēl visai populāro apgalvojumu, ka “Microsoft visu sačakarē”, bet jāatzīst, ka šajā gadījumā tā patiešām ir noticis. Microsoft ir sačakarējis Skype.

PS Es zinu par to triku kā apmānīt Microsoft un turpināt lietot veco, taču vienā brīdī tāpat nāksies pieņemt jauno.

PPS Protams, es visas sūdzības ziņošu Skype suportam.


  
comments powered by Disqus


↑ uz augšu ↑

rss feed

Kakao.lv

Hosted by TunT.lv